Jak vybrat správnou barvu?

Jak vybrat barvu do pokoje.Prodavač ukazuje tmavě modrou, světle modrou azurovou, kobaltovou a další a další a další odstíny modré, vy si ale pořád nemůžete vybrat a nakonec skončíte u zelené, ačkoliv jste do obchodu přicházeli přesvědčeni o výběru modré. Vybírat z tolika možností je peklo, které se možná stane i z místnosti při zvolení nevhodné barvy.

Aby se nic takového nepřihodilo, není od věci se poradit s někým, kdo ví, kterou barvu použít na optické zvětšení bytu, co se hodí do obýváku a se kterými odstíny na stěnách kuchyně může zhořknout i fantastické jídlo. Ladění barev má svá pravidla a pro každou jednotlivou místnost platí něco trochu jiného.

Tip!

Na českém internetu funguje online poradna bytového designu. Zeptejte se zdarma profesionální designérky na rady ohledně vymalování bytu.

Jak vymalovat? Máme stovky možností

Věděli jste například, že se kvůli sjednocení barevných odstínů na celém světě používá standardizovaný vzorník 840 základních barev? Najdeme v něm například 25 druhů červené nebo 38 odstínů šedi. Firmy se většinou snaží zákazníkovi výběr dále zjednodušit a vybírají do vzorníků jen ty barvy, které lidé nejvíce kupují, a rovněž ty, jež je společnost schopná dodat.

Trendy v barvách do bytu hovoří jasně

Rok 2016 upřednostňuje spíše neutrální malířské barvy do bytu či jemné odstíny výraznějších barev. Tento rok hraje prim světle růžová a také alabastrová, která mimochodem s růžovou tvoří nádhernou a lehkou kombinaci. Kromě nich byste si u designérů šplhli také béžovou, světle zlatou a bronzovou. Právě tyto barvy se postupem času posunuly do neutrálního spektra a dokážou nadělat hodně parády.

Navíc je velmi důležité, jaké techniky a způsoby malby zvolíte. Myslete také na to, že každá barva má vliv na psychiku člověka a vyvolává emoce. Proto je volte obezřetně. Nezapomeňte barvy pěkně a elegantně sladit s nábytkem a ostatními prvky, který v bytě máte – pokud máte například nábytek tmavý, vybírejte spíše světlejší barvy a naopak.

Tip navíc: Vyzkoušejte omyvatelné barvy do bytu, které lze při zašpinění snadno očistit.

Barvy do bytu podle Feng-Šuej

Barvy na zeď do bytu se dají volit i perspektivou starého učení Feng-Šuej. To považuje za vhodnou hnědou a její odstíny – tmavé i světlé, syté i jemnější, na celé škále až po bílou. Hnědá je totiž přírodní, přirozená. Kromě ní je perfektní také červená a zlatá.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu volby barev do bytu, nezapomeňte se řídit svým vkusem a tím, v jakých barvách se cítíte dobře.

Zeptejte se designérky

V designové online poradně se můžete dozvědět, jak co nejlépe vymalovat konkrétní místnost ve vašem bytě.

Partneři webu

Chcete se stát partnerem webu? Napište nám.

Zajímavé odkazy

Jak zařídit byt – web, který vám pomůže zařídit byt. Dozvíte se jak uspořádat nábytek, jak zařídit malý byt i jak se efektivně a rychle přestěhovat.

Pouštíte se do tapetování? A víte jak na to? Zkuste web Jak na tapety.cz, kde se dozvíte vše o tapetování.

Nový nebo starý byt? Co na tom záleží. Pojďte se inspirovat na stránky jak zařídit obývák a vyberte si styl, který vám sedí.

Při pořizování obývací stěny si dejte na čas. Komplexní systém skříněk, poliček a šuplíků vám musí stoprocentně vyhovovat.

Jestliže hledáte optimální řešení pro svou kuchyň, nechte si poradit na stránkách věnovaných právě kuchyním na míru.

Spolupracujte s námi

Líbí se vám naše stránky o malování a bydlení? Chtěli byste tady prezentovat svojí firmu? Kontaktujte nás na
info@jakvymalovat.cz