Jak oživit barvu dřeva v interiéru

Chtěli byste změnit interiér svého domova, ale nechcete se pouštět do rozsáhlých úprav? Připadá vám nábytek již starý a omšelý? Toužíte po změně? Na trhu existuje nepřeberné množství laků, vosků, barev a olejů nebo jejich kombinací, určených pro povrchovou úpravu dřeva. S nimi velmi rychle a jednoduše oživíte váš domov a dodáte mu opět krásný vzhled. Zároveň tím poskytnete dřevu důležitou ochranu, která pomůže udržet dřevu vzhled a prodlouží jeho trvanlivost.

Tip

Vyčerpávající informace a návody týkající se natírání dřeva naleznete v článku na serveru ireceptar.cz. Jak ošetřovat dřevo v exteriérech se pak dozvíte např. na serveru bydlimekvalitne.cz v článku péče o zahradní nábytek.

Podlahy

V poslední době jsou před laky upřednostňovány zejména přírodní vosky a oleje na dřevo, které se jednoduše napustí do povrchu. Oproti lakům se stanou součástí dřeva a neodlupují se. Existují v čirém provedení, tónované nebo barevné. Jejich dalšími dobrými vlastnostmi může být ochrana před slunečním svitem, díky níž dřevo neztmavne, či protiskluzný efekt. Tvrdé voskové oleje také spolehlivě ochrání povrch podlahy před nežádoucím oděrem.

Nábytek

Pro povrchovou úpravu nábytku se nejvíce hodí dekorační vosk či olej, který jej dokonale naimpregnuje, a zároveň docílí přírodního vzhledu. Pokud se rozhodnete změnit celkový vzhled nábytku, pak doporučujeme nejprve dokonale odstranit zbytky původních nátěrů. Nábytek pak můžete nalakovat čirým či barevným lakem nebo opět použít olej či vosk. Mějte také na paměti, že případný barevný tón půjde hůře odstranit. Myslete proto do budoucna a úpravy před jejich realizací řádně zvažte.

Údržba

Drobné oděrky či škrábance můžete opravit tmelem na dřevo nebo speciální reparační pastou, která tyto drobné nedostatky spolehlivě skryje. Je třeba zvolit správný odstín pasty tak, aby nedokonalosti nebyly naopak zvýrazněny.

Doporučujeme neopomíjet správnou údržbu dřevěných povrchů, zejména pokud jste zvolili úpravu vaší podlahy a nábytku na bázi vosku či oleje. Speciální čistící přípravky dřevo čistí, regenerují a oživují zároveň. Při správné péči vydrží dřevo jako nové řadu let.

Zeptejte se designérky

V designové online poradně se můžete dozvědět, jak co nejlépe vymalovat konkrétní místnost ve vašem bytě.

Partneři webu

Chcete se stát partnerem webu? Napište nám.

Zajímavé odkazy

Jak zařídit byt – web, který vám pomůže zařídit byt. Dozvíte se jak uspořádat nábytek, jak zařídit malý byt i jak se efektivně a rychle přestěhovat.

Pouštíte se do tapetování? A víte jak na to? Zkuste web Jak na tapety.cz, kde se dozvíte vše o tapetování.

Nový nebo starý byt? Co na tom záleží. Pojďte se inspirovat na stránky jak zařídit obývák a vyberte si styl, který vám sedí.

Při pořizování obývací stěny si dejte na čas. Komplexní systém skříněk, poliček a šuplíků vám musí stoprocentně vyhovovat.

Jestliže hledáte optimální řešení pro svou kuchyň, nechte si poradit na stránkách věnovaných právě kuchyním na míru.

Spolupracujte s námi

Líbí se vám naše stránky o malování a bydlení? Chtěli byste tady prezentovat svojí firmu? Kontaktujte nás na
info@jakvymalovat.cz