Lepení tapet: Jak začít?

foto-tapetyChcete vytapetovat pokoj? Než se pustíte do nákupu barevných tapet, dobře si to rozmyslete – výrazné vzory na tapetách vás velmi rychle omrzí a můžou vás dokonce začít rušit. Pokud chcete něco extravagantního, nalepte takovou tapetu jen na jednu stěnu nebo její část. Dobře působí také výrazná tapeta s kontrastním, vhodně zvoleným nábytkem. Jestli se chystáte tapetovat pokoj, musíte v každém případě začít důkladnou přípravou stěn i celého pokoje.

Co budete potřebovat k tapetování?

Měřící pásmo, vodováhu, tužku, nůžky, lepidlo na tapety, potahovací papír, štětec na lepidlo, tapetářský kartáč, tapety, natírací stůl, olovnice, kovové pravítko

Lepení tapet: Příprava

  • Nejprve odstraňte ze stěn staré tapety a opravte nerovnosti v jejich povrchu
  • Pak stěny potřete lepidlem na tapety a nalepte na zeď tzv. potahovací papír, kterým vyrovnáte povrch stěn. Lepte papír vodorovně podle předem načrtnutých čar, odshora dolů. Aby se papír lépe lepil, je možné nanášet lepidlo na něj. Během lepení ho uhlazujte tapetářským kartáčem.
  • Pokud se nechcete pouštět do podlepování a přesto chcete zamaskovat drobné nerovnosti stěn, zvolte tapetu s výraznějším potiskem, který odvede pozornost.

Kolik rolí tapet potřebuji?

Změřte si obvod a výšku místnosti, kterou hodláte svou prací poznamenat. V obchodě pak obvod vydělte šířkou vyvolené tapety (a nezapomeňte od celkového čísla odečíst okna a dveře). Vyjde vám počet pásů tapety, který budete potřebovat. Na roli tapety bude napsaná její délka – tu vydělte výškou vaší místnosti, abyste zjistili, jaký počet pásů se v roli ukrývá. U vzorovaných tapet nezapomeňte počítat i s odstřižky, které bude nutné udělat v rámci zachování kontinuity vzoru!

Lepení tapet: Návod

Teď už zbývá jediné: Jak tapetovat? Postupujte podle našeho návodu!

  • Změřte si pruh tapety od stropu dolů a pár centimetrů přidejte.
  • Nastříhejte pruhy a naneste na ně lepidlo od středu k okrajům (v případě vinylové tapety) anebo rovnou na stěnu (v případě vliesové tapety). Při lepení papírových tapet je třeba lepidlem natřít stěnu i tapetu.
  • První tapetu lepte odshora podle rysky, kterou nakreslíte s pomocí olovnice a pravítka. Tapetu uhlazujte tapetářským kartáčem.
  • Přebytečné proužky tapety nahoře a dole odřízněte pomocí nůžek.
  • Druhou tapetu nalepte s asi centimetrovým přesahem přes tu první – začněte lepit u oken.

Stále tápete, jak tapetovat? Inspirujte se ve videu o tapetování!

Zeptejte se designérky

V designové online poradně se můžete dozvědět, jak co nejlépe vymalovat konkrétní místnost ve vašem bytě.

Partneři webu

Chcete se stát partnerem webu? Napište nám.

Zajímavé odkazy

Jak zařídit byt – web, který vám pomůže zařídit byt. Dozvíte se jak uspořádat nábytek, jak zařídit malý byt i jak se efektivně a rychle přestěhovat.

Pouštíte se do tapetování? A víte jak na to? Zkuste web Jak na tapety.cz, kde se dozvíte vše o tapetování.

Nový nebo starý byt? Co na tom záleží. Pojďte se inspirovat na stránky jak zařídit obývák a vyberte si styl, který vám sedí.

Při pořizování obývací stěny si dejte na čas. Komplexní systém skříněk, poliček a šuplíků vám musí stoprocentně vyhovovat.

Jestliže hledáte optimální řešení pro svou kuchyň, nechte si poradit na stránkách věnovaných právě kuchyním na míru.

Spolupracujte s námi

Líbí se vám naše stránky o malování a bydlení? Chtěli byste tady prezentovat svojí firmu? Kontaktujte nás na
info@jakvymalovat.cz