Jak vymalovat byt? Jdeme na to!

foto-bytMáte nakoupenou barvu, všechny pomůcky a teď už jen čekáte na vhodný okamžik? Pusťte se do toho – vymalovat byt je nejlepší, když je venku pěkně a světlo. Nejen, že uvidíte, jak barva opravdu vypadá, budete ale moct i intenzivně větrat. To, co neodvratně předchází samotnému malování, je mnohdy tou nejtěžší částí celého procesu. Vše v bytě je třeba perfektně zakrýt fóliemi, parapety, rámy dveří a zásuvky oblepit páskou a hlavně – seškrábat staré vrstvy barev pomocí špachtle.

Malování: Co budeme potřebovat?

Kromě dostatečného množství barvy nakupte nebo sežeňte ještě dva válečky, teleskopickou tyč a stírací mřížku, oválný kbelík na barvu, různé druhy štětců včetně kulatého zároháku, papírovou lepící pásku, sádru nebo tmel, oblečení, které můžete zničit, špachtle, hadr.

Jak vymalovat byt: Postup

Máte před sebou jen holé stěny, nábytek sestěhovaný doprostřed místnosti a pod sebou noviny? Do toho!

  • Omeťte zdi od prachu a případně je omyjte. To je nutné zejména v kuchyni, kde jsou často mastné skvrny (více informací o tom, jak vymalovat kuchyň).
  • Vyspravte nerovnosti a praskliny ve zdech pomocí sádry nebo tmelu.
  • Proveďte první nátěr zředěnou barvou anebo penetrací, počkejte, až dokonale zaschne.
  • Válečkem malujeme tak, že ho vždy namočíme a poté s ním přejedeme přes stírací mřížku, aby z něj odkapala přebytečná barva. Stěny malujeme směrem od oken svislými tahy a klidně i mírně křížem, při další vrstvě pak rovně, kolmo dolů.
  • Malovat začínáme od stropu směrem od okna ke dveřím. Pro malování stropu zvolte barvu, kterou stačí namalovat jednou vrstvou.
  • Po dokončení malování bytu všechny štětce i válečky nechte odmáčet ve vodě a po zaschnutí barvy odstraňte fólie a lepicí pásku.

Jak vybrat váleček na malování bytu?

Čím jemnější je povrch válečku, tím hladší bude malba. Vyšší polstrování válečku vám umožní nabírat na něj více barvy a malování tak půjde rychleji. Válečky i štětce před malováním namočte do vody, aby změkly.

Potřebujete poradit, jak vymalovat pokoj? Přejděte na tuto stránku, kde se dozvíte třeba to, jak pomocí výmalby zvětšit, zmenšit nebo zútulnit prostor vašeho pokoje nebo kolik barvy budete na výmalbu potřebovat.

Jak netradičně vymalovat byt

Netradičně rovná se v tomto případě odvážněji než kdy jindy. A pokud jde o barvy, můžete vyzkoušet více dominantních barev nebo třeba dvě a více barev na jedné zdi. Ke všemu, i k neobvyklým experimentům, však přistupujte s citem – přece jen budete v interiéru bydlet, takže byste se v něm měli cítit v klidu a v pohodě.

K výrazným barvám řadíme samozřejmě syté tóny – výrazná žlutá je totiž úplně jiná než něco, co žlutou jen vzdáleně připomíná a říká o vás, že jste sice chtěli změnu, ale příliš odvahy jste k ní nenašli.

Krásně a nezvykle mohou vypadat i obrazce na zdech, například čtverce, které vzniknou kombinací dvou barev, nebo užší či širší pruhy. Fantazii se meze kladou jen po tu míru, kterou potřebujete ke klidnému žití v onom bytě.

Dalším tipem může být třeba černá barva. Občas se v interiérech setkáte se světle šedou, ale moc lidí nemá odvahu zajít dál. Přesto, pokud netrpíte depresemi, může černá působit vskutku luxusně až famózně.

Tip: Potřebujete poradit, jak vymalovat pokoj? Přejděte na tuto stránku, kde se dozvíte třeba to, jak pomocí výmalby zvětšit, zmenšit nebo zútulnit prostor vašeho pokoje nebo kolik barvy budete na výmalbu potřebovat.

Zeptejte se designérky

V designové online poradně se můžete dozvědět, jak co nejlépe vymalovat konkrétní místnost ve vašem bytě.

Partneři webu

Chcete se stát partnerem webu? Napište nám.

Zajímavé odkazy

Jak zařídit byt – web, který vám pomůže zařídit byt. Dozvíte se jak uspořádat nábytek, jak zařídit malý byt i jak se efektivně a rychle přestěhovat.

Pouštíte se do tapetování? A víte jak na to? Zkuste web Jak na tapety.cz, kde se dozvíte vše o tapetování.

Nový nebo starý byt? Co na tom záleží. Pojďte se inspirovat na stránky jak zařídit obývák a vyberte si styl, který vám sedí.

Při pořizování obývací stěny si dejte na čas. Komplexní systém skříněk, poliček a šuplíků vám musí stoprocentně vyhovovat.

Jestliže hledáte optimální řešení pro svou kuchyň, nechte si poradit na stránkách věnovaných právě kuchyním na míru.

Spolupracujte s námi

Líbí se vám naše stránky o malování a bydlení? Chtěli byste tady prezentovat svojí firmu? Kontaktujte nás na
info@jakvymalovat.cz