Jakou barvou vymalovat? To je, oč tu běží

foto-barvaBarvy – alfa i omega úspěšného malování bytu. Vybrat tu správnou je vždy otázkou kompromisu. Jakou barvou vymalovat malý byt? Světlé odstíny jsou základ – ideálně v kombinaci s bílou, která váš prostor prozáří a rozšíří, zvětšení prostoru pomůže i tmavá podlaha. Ať už malujete malý či velký byt, vždy si zvolte dominantní barvu v místnosti. Tu pak zkombinujte se dvěma dalšími barvami, které budete používat při zařizování celého pokoje. Více než tři barvy nepoužívejte a pamatujte, že jedna barva by měla vždy zůstat dominantní.

Jakou barvou vymalovat? Vyberte si!

  • Bílá – klasická barva, která navozuje dojem čistoty a odráží nejvíce světla. Opticky zvětšuje, hodí se proto do malých pokojů a bytů. Sehnat lze několik druhů bílé barvy – do interiérů vždy vybírejte co nejkvalitnější barvu (označení polar nebo profi), kde je nejvyšší podíl bílých pigmentů. Taková barva bude mít nejlepší vlastnosti a bude opravdu bílá.
  • Žlutá – zesvětluje, je veselá, navozuje dojem tepla a její světlé odstíny rozšiřují malé pokoje. Žlutá je barvou optimismu, podporuje komunikaci a navozuje chuť k jídlu. Pozor je třeba dát při výběru odstínu – agresivní žlutá se nehodí do dětských pokojů, naopak měkké odstíny žluté jsou pro ně ideální. Oblíbené použití žluté je také v jídelnách, kuchyních a chodbách.
  • Oranžová – má podobné vlastnosti jako žlutá, dodává energii, ale pokud zvolíte tmavý odstín oranžové, může to některé živější povahy trochu dráždit. Oranžová se hodí do kuchyní, obýváků i jídelen.
  • Červená – na červenou musíte mít povahu – obecně se hodí jen do velkých místností, kde je dostatek světla i prostoru. Citlivější jedince může unavovat i rozčilovat, má totiž provokativní a dynamizující vliv. Červený by se měla používat velmi střídmě a s rozvahou – nepatří do dětských pokojů (pouze ve formě doplňků), naopak v ložnici může působit eroticky.

Teplé barvy do bytu

Teplé barvy působí optimisticky a dodávají energii, takže se hodí pro unavené nebo melancholické osoby, které si přejí doma načerpat energii a povzbuzení. Jejich světlé odstíny rozšiřují a zateplují prostor, tmavé odstíny lze dobře využít pro lokální výmalbu jedné nebo dvou stěn – lze tak dosáhnout optického zúžení místnosti nebo jejího rozdělení na dvě různé části.

  • Modrá – modrá navozuje pocit svěžesti, čistoty a klidu. Je to pohodová barva, která ve světlých odstínech zvětšuje prostor, v tmavých ji lze použít pouze minimálně. Hodí se do pracoven (podporuje soustředění) a do ložnic (uklidňuje).
  • Zelená – u zelené barvy vždy záleží na tom, jestli zvolíme teplý (trávová, žlutozelená) nebo studený (mátová) odstín. Obecně je vhodná do ložnic, obýváků i pracoven, protože má uklidňující, příjemné vlastnosti. Je to barva přírody a výběrem tónů můžeme akcentovat její veselé (teplé odstíny) i tišící (studené odstíny) vlastnosti.
  • Fialová – tajemná barva, která může být buď tmavá – elegantní a vážná, nebo světlá – něžná a uklidňující. Fialová barva není příliš oblíbená – vymalovat fialově si žádá trochu výtvarného, kreativního ducha. Pokud se ale podaří najít správný odstín a kombinaci barev a doplňků, může být fialová velmi inspirativní a příjemná společnice.
  • Hnědá – oblíbené odstíny hnědé jsou například skořicová nebo kávová a přesně tyto tóny se hodí např. do pracoven, ložnic a všude tam, kde si přejeme spíše uklidnit – to je hlavní vlastností hnědých odstínů.
  • Černá a šedá – jsou to neutrální až negativní barvy a jejich užití doporučujeme pouze jako doplňkové spolu s jinými, veselejšími barvami.

Chladné barvy do bytu

Chladné barvy navozují dojem čistoty, svěžesti, klidu. Inklinují k nim lidé energičtí, kteří se doma potřebují uklidnit. Obecně se používají hlavně v pracovnách a ložnicích, zvlášť pak jejich světlé odstíny, které rozšiřují prostor. Tmavé odstíny studených barev se příliš nepoužívají – hodí se jen do velkých místností, plných slunce.

Stále si nejste jisti? Zkuste barvy podle Feng-Šuej

Skvělou nápovědu, jak vybrat vhodné barvy do jednotlivých místností, je učení Feng-Šuej. Pokud vybíráte barvy do společných prostor – do obývacího pokoje nebo kuchyně – můžete zkusit vsadit na zlatou, červenou, odstíny od bílé až po sytě hnědou. Nic by nemělo být křiklavé, protože se v místnosti setkává více lidí a na každého mohou barvy působit jinak. Dokonalou neutralitu vám zajistí barvy půdy a písku.

ložnici se vyjímá zelená, žlutá a hnědá – tyto barvy zklidňují mysl a vyvolávají pocit bezpečí. To samé platí i pro koupelnu, která je považována za místo vhodné pro relaxaci.

Například s dětským pokojem je to ale složitější. Dítě zde má odpočívat, spát, učit se a hrát si. Přitom barvy, které podporují jednotlivé činnosti, působí navzájem protichůdně. Pokud to však jde, vymalujte stěnu u psacího stolu kreativní barvou (červenou, fialovou, žlutou, oranžovou, bílou nebo šedou), v hracím koutku může dominovat zelená a hnědá. V místě, kde je postel, je vhodné použít barvy, které jsme zmínili u ložnice. A samozřejmě je musíte všechny sladit, aby pokoj dítě nepříjemně nerušil.

Zeptejte se designérky

V designové online poradně se můžete dozvědět, jak co nejlépe vymalovat konkrétní místnost ve vašem bytě.

Partneři webu

Chcete se stát partnerem webu? Napište nám.

Zajímavé odkazy

Jak zařídit byt – web, který vám pomůže zařídit byt. Dozvíte se jak uspořádat nábytek, jak zařídit malý byt i jak se efektivně a rychle přestěhovat.

Pouštíte se do tapetování? A víte jak na to? Zkuste web Jak na tapety.cz, kde se dozvíte vše o tapetování.

Nový nebo starý byt? Co na tom záleží. Pojďte se inspirovat na stránky jak zařídit obývák a vyberte si styl, který vám sedí.

Při pořizování obývací stěny si dejte na čas. Komplexní systém skříněk, poliček a šuplíků vám musí stoprocentně vyhovovat.

Jestliže hledáte optimální řešení pro svou kuchyň, nechte si poradit na stránkách věnovaných právě kuchyním na míru.

Spolupracujte s námi

Líbí se vám naše stránky o malování a bydlení? Chtěli byste tady prezentovat svojí firmu? Kontaktujte nás na
info@jakvymalovat.cz